Web sitelerinin video, ses ve resim belgelerini nasıl sakladığını merak edebilirsiniz. Web Sunucusu A Web, başkalarıyla iletişim kurmanın harika bir yoludur. Sunucu Web, başkalarıyla iletişim kurmanın harika bir yoludur. sunucu.

Bu kılavuz size web sunucuları ve İnternet sunucuları hakkında kapsamlı bir genel bakış sağlayacaktır. Bu makale, bir web sitesi sunucusunun nasıl seçileceği, bir site sunucusunun ne olduğu ve ne işe yaradığı gibi birçok soruyu yanıtlamaktadır.

Web sunucuları nedir?

A hakkında daha fazla bilgi edinin, başkalarıyla iletişim kurmanın harika bir yoludur. Web barındırma sağlayan ve İnternet protokolünü kullanan sunucu. Hosting veya web sunucusu şirketleri web sitelerini barındırabilir ve yayınlayabilir.

Bir istemci bir web sayfasındaki bir bağlantıya tıkladığında, sunucu sitedeki dosyaları kullanıcıya göndererek yanıt verir. İstemcilere dosya göndermek için http protokolü (hypertext protocol) kullanılır.

Ağ sunucuları, farklı işletim sistemlerine sahip bilgisayarlar arasında çalışan yazılım programlarıdır. Ağ sunucuları yazılım programları tarafından çalıştırılır. Ağ sunucuları bilgisayarın donanımı veya işlemcisi tarafından yönetilir.

Web sunucusu, bir sunucu sağlayıcısına ait bir bilgisayardır. Ziyaretçiler bir sitedeki hem yazılı hem de görsel içeriğe erişebilirler.

Hosting şirketleri, web sitelerini internette barındırmak için web sunucuları sağlar. Bir web sunucusu aynı zamanda barındırma sunucusu, web sunucusu veya web olarak da bilinir.

Web sunucusunun kapalı olması ne anlama geliyor?

Bir web sitesini ziyaret ediyorsanız ve “CloudflareError521” ile karşılaşırsanız, bu web sunucusunun kapalı olduğu anlamına gelir. Bu hata sunucudan kaynaklanmaktadır.

Cloudflare size yanıt vermiyor. Cloudflare bağlantınızı kabul etmeyi reddetti.

Farklı Web sunucu türleri nelerdir?

Farklı sunucu türleri vardır. Farklı web barındırma türleri vardır. Bir kullanıcının ihtiyaç duyduğu barındırma türü genellikle türü belirleyecektir.

 • Adanmış Sunucu
 • Bulut sunucusu
 • Paylaşımlı Hosting Sunucusu
 • Sanal Özel Sunucular

“Özel sunucu” nedir? (özel sunucu)

Özel bir sunucu daha pahalı olabilir ve tamamen sizin tarafınızdan kontrol edilebilir. Büyük web siteleri genellikle özel sunucu kullanır. Özel ihtiyaçlar için özelleştirilebilirler ve daha fazla RAM’e sahiptirler.

 • Biz güvenilir bir şirketiz.
 • Hız son derece yüksektir.
 • Kapsamlı Kontrol
 • Tasarım fırsatı.

Bulut Sunucu: Nedir ve ne işe yarar? (Bulut Sunucusu)

Bulut sunucular, kullanıcıların belgeleri yüklemelerine ve her an erişilebilir olmalarına olanak tanır. Sanal sunucular fiziksel sunucularla aynı mantık ve teknolojiyi kullanır. Kullanımları daha basittir.

 • Rahat Yönetim
 • Hızlı Erişim
 • Kolay Kullanım

Paylaşımlı barındırma nedir?

Paylaşımlı barındırma, birden fazla sitenin aynı sunucuyu paylaşmasıdır. Birden fazla web sitesinin ne kadar sunucu kaynağı kullandığı bilinmemektedir. Sunucu, bir sınıra kadar tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

Sanal Özel Sunucu Nedir?

Sanal Özel Sunucu VPS olarak da bilinen Virtual Private Server VPS, daha büyük bir sunucunun içindeki bir sunucudur. Sanal özel sunucular, sunucuyu başka web siteleriyle paylaşmaz. Büyük şirketler bu sunucuyu kullanır. Bu en yaygın sunucudur.

 • Yüksek maliyet
 • İyi bir ürün.
 • Kalite
 • Tasarım İmkanı Sunuyor

Ağ Web Sunucusu nedir?

Web sunucuları bilgisayarlardan daha gelişmiş ve daha hızlıdır. Web sunucuları daha büyük bir CPU’ya ihtiyaç duyar.

Bir sunucuda barındırılan web sitelerine erişmek için her sitenin benzersiz bir IP adresi vardır.

IP sayısı çok yüksek olduğunda, belirli bir alan adı seçilecektir. IP adresleri alan adları ile aynıdır. Bir web sitesinin IP adresi 0 – 255 arasında değişen dört basamaklı bir sayıdır.

İnternette gezinirken, kullanıcılar bir web sitesine alan adının IP Adresini yazıp tıklayarak erişebilirler. DNS ve IP adresleri birlikte çalışır. Arama kutusuna IP veya Domain yazarsanız aynı sayfaya yönlendirilirsiniz.

Bir kullanıcı bir web sayfasını aradığında, sunucuda depolanan veriler sunucuda görünür olacaktır.

Sunucu, görüntüler, belgeler ve siteye canlı erişim sağlar. Sunucular görüntü ve belgelerin yanı sıra siteye canlı erişim sağlar. Ziyaretçiler, Ngnix ve apachi gibi yazılımları kullanarak web sitesinin canlı bir sürümünü görüntüleyebilirler.

Web Sunucu Programları

İnternet üzerindeki web siteleri sunucular olmadan var olamaz. Sunucular internet ağları içindir. Web sitenizin web sunucusu yazılımı markanıza ve ihtiyaçlarınıza göre belirlenecektir.

Bir Web Sunucusunun ne yaptığını, sağladığı özellikleri ve çalıştırdığı yazılımı anlamak önemlidir. Bu yazılım listesini inceleyerek ihtiyaçlarınız için en iyi web sunucusunu seçebilirsiniz.

Apache HTTP Sunucusu

Apache en popüler web sunucularından biridir. Yüzde 40’lık pazar payının nedeni yaygın kullanımı ve iyi bilinmesidir. Apache ya da httpd, sektördeki herkesin aşina olduğu bir programdır.

Apache web sunucuları için güçlü bir programdır. Bu program C dili kullanılarak yazılmıştır ve özel tasarım için idealdir. Apache IPv4, IPv6, HTML/2 ve HTTP/2’yi destekler.

Ngnix

Ngnix uzun süredir piyasadaydı ve etkili olduğu kanıtlandı. Kullanım kolaylığı nedeniyle sıklıkla tercih edilen hızlı ve güvenilir bir web sunucu programı olan Ngnix, en popüler olanlardan biridir. Ters-API ve yük dengelemeyi destekler.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformları arasında yer alan Twitter, Facebook ve LinkedIn gibi platformları destekler.

Lighttpd Web Sunucusu

Bu, hızlı, ücretsiz ve verimli olduğu için en popüler web sunucusu yazılımıdır. Açık kaynaklı bir yazılımdır. Windows, Linux ve Unix ile uyumludur. Büyük bağlantıları idare edebilir. Büyük sunucularda çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Caddy Web Sunucusu

Caddy webserver “go” ile yazılmıştır. Caddy Webserver stabilite ve hız sağlayan bir programdır. Bunun ek paketler satın almayarak tasarruf etmenizi sağladığını unutmamak önemlidir.

Caddy Web Sun ucusu Bu web sunucusu Go programlama dilleri kullanılarak yazılmıştır. Bu web sunucusu bir yük dengeleyici, bir API Ağ Geçidi, bir ters proxy ve çoklu platform desteği içerir. Bu web sunucusu, kurulumu kolaylaştıran tüm gerekli paketleri içerir.

OpenLiteSpeed Web sunucusu sürüm 5

Litespeed açık kaynak kodlu yazılım herkesin kullanabileceği bir web sunucu programıdır. Basitliği ve hızı nedeniyle çok popülerdir. Kullanımı kolay arayüzü kullanıcıları kullanmaya teşvik eder.

Web sunucusu ve SEO arasındaki ilişki nedir?

Web sunucuları sadece web sitelerini barındırmak veya web sitesiyle ilgili belgeleri sağlamak için önemli değildir. Web sunucuları sadece web sitelerini barındırmak için değil, aynı zamanda SEO için de önemlidir.

Ağ sunucuları kullanıcı isteklerine hızlı yanıt verebiliyor ve web sitelerini hızlı yükleyebiliyorsa, siteler de hızlı yüklenir. Kullanıcılar, bir siteyi daha hızlı yükleyebilen bir web sunucusundan faydalanacaktır.

Bir web sunucusu sadece hızlı değil, aynı zamanda güvenilir ve saldırılara karşı güvenli olmalıdır. Görüntü ve video kullanarak çok fazla SEO içeriği oluşturduğumuz için çok fazla depolama alanına ihtiyacımız var.

Web sunucusu bilgisayarlar ve cep telefonları ile ilişkilidir.