Instagram’ın önemi her geçen gün artıyor. Instagram artık e-ticarete, bloglara ve kişisel profillere ev sahipliği yapıyor. Instagram’ın büyümesi Instagram Seo çalışmalarını ortaya çıkardı.

Instagram SEO, marka bilinirliği, etkileşim ve takipçi kazanmanıza yardımcı olabilir. Bu makale Instagram hesabınızı optimize etmenize yardımcı olacaktır. Bu makale size Instagram hesabınızı nasıl optimize edeceğinizi gösterecektir.

Instagram Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Instagramseo Hesabını e-ticaret kullananlar ve bloggerlar gibi kullanıcı kitlelerine hitap edecek şekilde optimize etmek çok önemlidir. Onlara kolayca ulaşabilirsiniz.

Instagram seo, çevrimiçi mağazalar tarafından kullanılabilir. Satış yapmak ve hedef kitlelerini çekmek için çalışırlar, bu nedenle platformlarındaki algoritmayı takip ederler.

Instagram SEO Optimizasyonu: Faydaları

 • Hedef kitlenize ulaşıldı
 • Beğenileri Artırın
 • Takipçilerinizi Artırın
 • Marka Farkındalığı
 • Sağlayıcılar web sitesi trafiği sağlar
 • E-ticaret profilleri dönüşümleri artırır

Instagram SEO’sunu nasıl yapıyorsunuz?

İnstagram seo için yapılan bir aramanın sonuçları genellikle kafa karıştırıcıdır. Seo grubunun web siteleri için gereksinimler doğrultusunda instagram seo teknikleri listesi oluşturduğunu göreceksiniz.

Instagram hesabınızı optimize etmeye başlamadan önce hesabınızın bir e-ticaret hesabı mı yoksa blog hesabı mı olduğunu belirleyin. İkisi arasındaki optimizasyon süreçleri farklılık gösterebilir.

1. Kullanıcı Adı Seçin

Instagram hesabınızı optimize ederken işe kullanıcı adı ile başlarız. Kullanıcı adı kolay anlaşılır olmalı ve arama sonuçlarında görünmenizi sağlamalıdır.

Web sitenizin adını ve alan adı uzantısını instagram aramalarına ve web aramalarına ekleyin, böylece kolayca bulunabilir. İnsanların sizi bulmasına yardımcı olmak için web sitenizin adını ve alan adı uzantısını instagram’a ekleyin.

2. Biyografi Ekle

Instagram hesapları biyografi bölümlerini optimize etmelidir. Biyografi alanını işletmeniz veya kişisel profiliniz hakkında bilgi vermek için kullanabilirsiniz. Bilgileriniz, kitlenizin dikkatini çekmek ve güvenlerini artırmak için çok önemlidir. Profesyonel bir Instagram profili için biyografi, işletmenin hizmetlerini yansıtmalıdır. Hizmetlerinizi kiralamak isteyen müşterilerin en sık sorduğu soruların yanıtlarını biyografiye ekleyin.

Instagram hesabınızın biyografisine ne koymalısınız?

 • Telefon Numarası
 • Posta Adresi
 • İş Adresi
 • Kuruluşun Hizmet Bilgileri
 • Çalışma saatleri
 • İş Sektörü
 • Web Sitesi Adresi
 • Sizin ürününüz: Bilgi
 • İş Sloganı

3. Görüntü Optimizasyonu

Diğer Instagram profilleri ile rekabet etmek istiyorsanız yüksek kaliteli görsellere sahip olmanız çok önemlidir. Bu görseller Instagram profilinize daha fazla insan çekmenize yardımcı olacaktır. Aşağıda görsellerinizi nasıl optimize edeceğinize dair bilgiler bulacaksınız. Talimatları takip ederseniz etkileşim oluşturabileceksiniz.

 • Profesyonelliğinizi gösteren görseller seçin.
 • Ürünler ve konular hakkında ayrıntılı bilgi için görseller kullanın.
 • Harekete geçirici mesajlar hesabınızı ve ürününüzü ilgi çekici kılacaktır.
 • Görsellerinizin anlattıkları konuyla ilgili olduğundan emin olun.
 • Görselleri profesyonelce hazırlayın.
 • Resimlerinizde ne gördüğünüzü açıklamak için birkaç kelime yazabilirsiniz.
 • Yanlara doğru kaydırmak kolaydır.

4. Hastagh Optimizasyonu

Igtv videolarını veya görüntülerini paylaşmak için hashtag kullanın. Hastag’leri idareli ve yalnızca ihtiyacınız olan miktarda kullanın. Bir hashtag seçerken, paylaşmayı planladığınız konuyla ilgili hashtag’ler eklediğinizden emin olun. Ayrıca bu hashtag’leri kaç kullanıcının takip ettiğini ve ne sıklıkla kullanıldıklarını da analiz etmelisiniz. Hastag kullanarak web sitenize gelen ziyaretçi sayısını artırabilirsiniz.

Bu sayıyı aşarsanız, Instagram çalışmanızı spam olarak değerlendirebilir. Bu sınırı aşarsanız Instagram gönderilerinizi kabul etmeyecektir. Hastagh kullanıcıları gönderilerinizi göremeyecektir.

5. Gönderi Açıklamaları

Gönderinizi açıklama olmadan paylaşmak kötü bir fikirdir. Açıklamalarınızı gönderi hakkında detaylı bilgi verecek şekilde paylaşın. Açıklama kısmına daha fazla bilgi ekleyerek kullanıcı ilgisini artırabilirsiniz.

6. Mesajlarla Etkileşim Kurun

Hesabınıza gelen mesajlara dikkat etmeniz gerekir. Hesabınıza gelen mesajlara ilgi gösterirseniz takipçilerinizin güvenini kazanırsınız. Bir blog yazarı olarak, paylaşımlarınız ve ürünlerinizle ilgili olarak aldığınız mesajlara çok dikkat etmelisiniz.

7. Reklam

Yeni başlayan veya hizmetlerinin reklamını yapmak isteyen Instagram hesapları, Instagram SEO için reklam vermekten faydalanabilir. Reklam, yeni kitlelere ulaşmanın ve profilinize ziyaretçi çekmenin harika bir yoludur. Hedef kitlenizin kim olduğunu ve gönderinin reklam için kullanılıp kullanılamayacağını bilmek önemlidir.

 • Çekici görseller kullanın
 • Eylem çağrılarını kullanın
 • Hedef kitlenize reklam vermek
 • Konumunuzu Belirleyin
 • Ayrıntılı Açıklamalar Verin
 • Mesajlar hemen alındı

8. Kullanım Konumları

Konum seçenekleri Instagram kitlenizi hedeflemek için kullanılabilir. Konum seçeneğine konumunuzu veya hedeflemek istediğiniz herhangi bir konumu ekleyebilirsiniz. Konumunuzu sık sık değiştirmeyin. Ancak yine de hedef kitlenize manuel olarak ulaşmak için bu Instagram gönderilerine göz atmalısınız.

9. Profilinizi herkese açık tutun

Kullanıcılar önerilerde hesabınızı bulduklarında ürün ve hizmetlerinize göz atabilir ve keşfedebilirler.

10. Etiketleme Stratejisi

İçeriğinizin ait olduğu sektördeki kişileri veya şirketleri etiketleyerek daha fazla takipçi kazanabilir ve dikkat çekebilirsiniz. Instagram SEO’yu geliştirmek için etiketleme yaparken daha büyük hesapları kullanmanızda fayda var. Instagram SEO çalışması yaparken büyük markaların dikkatini çekmek için etiketleme yöntemini kullanın.

11. Bağlantı Ekle

10.000 takipçi kuralı yakın gelecekte kaldırılacaktır. Bu kural kalktıktan sonra da yaptığınız paylaşımlara link ekleyerek insanları platformunuza ya da web sitenize yönlendirebilirsiniz. Bu strateji müşteri kazanmak ya da bir işletmenin reklamını yapmak için oldukça etkilidir.

12. Etkinlikler Düzenleyin

Dönüşümleri artırmanın en iyi yolu etkinliklerdir. Dönüşümleri artırmak için ilgi çekici yarışmalar oluşturun.

13. İlgili Hesapları Satın Alın

Rakiplerinizi elemek için sektörünüzden Instagram hesapları satın alın. Bu hesaplara kendi kitlenizi de ekleyebilirsiniz.

14. Paylaşım Makaraları Videoları

Instagram SEO’sunun en önemli parçası makara videolar paylaşmaktır. Reklam için para harcamak istemiyorsanız, makara videoları paylaşmak daha fazla görüntüleme elde etmenin harika bir yoludur. Güncel ve alakalı konular hakkında makara videolar yapmalısınız. Makara videolarınızın sonuna etkileşimi teşvik edecek mesajlar eklemelisiniz.

15. Anahtar Kelimeler Kullanın

İçerik oluşturma, sosyal medya platformlarının kullanımını da içerir. Web sitesi içeriğindeki anahtar kelimeler değerli ve önemlidir ancak en önemlisi değildir. Instagram gönderilerinizden en iyi şekilde yararlanmak için anahtar kelimeleri kullanın. Ürününüzü satarken onu tanımlamak için ne kadar çok anahtar kelime kullanırsanız, Google ve Instagram’da o kadar iyi sıralanırsınız.

Ücretsiz Instagram SEO Araçlarını Yakalayın

İşte instagram araçlarını içeren bir liste. Bu araçlar rakiplerinizin profillerini analiz etmek ve kendiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanılabilir. Ayrıca, Instagram’da hangi anahtar kelimelerin en popüler olduğunu öğrenebilirsiniz. İşte içeriğinizi oluştururken kullanabileceğiniz bazı anahtar kelimeler. Instagram Seo Rakiplerinizi bu araçlarla analiz edin

Instagram Anahtar Kelime Bulucu & Instagram Hastagh Bulucu

Google, Instagram içeriğinizi ve reklamlarınızı bulabilmelidir. Anahtar kelime seçimi, tıpkı web sitesi SEO’sunda olduğu gibi Instagram optimizasyonu için de önemlidir. İşte ilgili anahtar kelimelerin bir listesi. Instagram Anahtar Kelime Bulucu Listeye kendi ürünlerinizi ekleyebilirsiniz.

 1. Anahtar Kelime Aracı Io : Anahtar kelime aracı, sitelerde, Amazon’da ve Instagram’da anahtar kelime bulmak için popülerdir. Bu araç, Instagram’da reklam verirken anahtar kelimeleri kullanmanıza olanak tanır.
 2. Influencer marketing hub Instagram Hashtag generator Anahtar kelime aracı, Instagram hashtag’lerini bulmanın harika bir yoludur, ancak hastag izleme, hastag’ler için bir anahtar kelime değeri de sağlar. Marketing Hub’ın instagram aracı, instagram anahtar kelimelerini bulmak için kullanılabilir.
 3. Tüm Hashtag Instagram anahtar kelime arama Hem hastag’lere hem de anahtar kelimelere odaklanmak önemlidir. Kullanıcılar tarafından takip edilen hastagler anahtar kelimelerle karşılaştırılabilir. Bu araç Instagram’da arama yapmak için de kullanılabilir.
 4. Bu araç, Instagram gönderileriniz için alakalı hashtag’ler bulmanıza yardımcı olacaktır.
 5. Ingramer en yararlı araçlardan biridir. Instagram için en iyi hashtag’leri ve anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olur. Yapay zeka destekli altyapı, en iyi hastagleri ve anahtar kelimeleri seçmenize yardımcı olabilir.
 6. Photerloo Instagram Hashtag & Keyword Generator: Bu yapay zeka destekli Instagram hashtag bulucu, Instagram ve sosyal medyayı seo açısından analiz etmek için kullanılabilir. Bu araç, diğer platformlarda paylaşılabilecek fotoğraflar eklemenizi sağlar. Araç ayrıca fotoğraflarınız için kullanabileceğiniz anahtar kelimeler de önerebilir.

Instagram Seo araçlarının listesi

Instagram SEO’su yaparken rakiplerinizi analiz etmek için aşağıdaki listeyi kullanabilirsiniz. Rakiplerinizle aynı stratejileri kullanarak arama sonuçlarınızı iyileştirebilirsiniz.

 • Collecto
 • Statigram artık IconoSquare oldu.
 • lnk 366
 • Instagram’da Ara
 • Kalkış
 • Like2Buy/Inselly
 • Websta (Eski adıyla Webstagram)
 • Twtrland
 • Latergram.me
 • RePost