Site dışı SEO, backlink adı verilen diğer web sitelerinden gelen bağlantıların toplanmasıdır. Site dışı arama motoru optimizasyonu web sitesi başarısı için çok önemli bir faktördür çünkü (off-page seo), site dışı seo sitelerin %65’ini kapsar.

Site dışı çalışmalarla elde edilen backlinkler Google için önemli bir kriterdir çünkü bir sitenin güvenilir olduğunu ve üretilen içeriğin doğru olduğunu gösterir. Aşağıda site dışı seo nasıl yapılır konusunda bir rehber hazırladık.

Site Dışı SEO Nedir?

Site dışı SEO, web sitelerinin yüksek DR, PR ve alaka puanlarına sahip sitelerden geri bağlantılar elde ederek arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilmesini ifade eder.

Site dışı SEO’nun amacı, sıralamaları iyileştirmenin yanı sıra Google ve diğer arama motorlarındaki web sitelerinde marka bilinirliği ve güven oluşturmaktır.

Site dışı SEO için backlink çalışması oldukça sık yapılan bir şeydir, ancak yanlış teknikler kullanılırsa olumsuz etkileri olabilir. Doğru backlink çalışması marka bilinirliğini artıracağı gibi kalıcı bir sıralama da sağlayacaktır.

Dış SEO yaparak, sosyal medya platformlarında çalışarak ve marka bilinirliğini artırmak için backlink alarak web sitelerinin güvenilirliği artırılır.

Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Sayfa dışı seo, web sitenizi Google arama dizininde ön plana çıkarmak için önemlidir. Ancak off-page seo’dan önce sitenizin %35’ini kapsamanız gerekir. Bu site içi seo, kullanıcılarınız için içerik ve bağlantılar hazırlayarak onların sitenizde daha uzun süre kalmalarını ve diğer bağlantılara tıklayarak sitenizi daha fazla keşfetmelerini sağlayacaktır.

Site dışı SEO çalışmaları için DR (referans bağlantılar) puanı yüksek olan ve google tarafından güvenilir kabul edilen sitelerden backlink almak önemlidir. Referans linkler bloglar, haber siteleri ve içerik platformları gibi sitelerden gelebilir. Ayrıca sözlükler, formlar, sosyal medyadaki sözlükler vb. Google, gerçekten değerli sitelerden bağlantı alırsanız web sitenizi arama sonuçlarının en üstüne koyar.

Dış seo çalışmalarına başlamak için öncelikle rakiplerinizi analiz etmelisiniz. Rakiplerinizi takip ederek sahip oldukları backlinklere dikkat etmeniz hayati önem taşımaktadır.

Bağlantı alırken, sitenin dofollow veya nofollow bağlantılar sunup sunmadığını her zaman kontrol etmelisiniz. Bağlantıları dofollow olarak aldığınızdan emin olmanız önemlidir. Bir blogdan link alıyorsanız, anahtar kelimenizi veya web sitenizin adını linkleyin. Facebook, Pinterest ve WordPress gibi blog ve sosyal medya sitelerinde kendinize ait bir profil oluşturabilir ve backlink alabilirsiniz.

Yorum geri bağlantıları nasıl alınır İçeriğinize geri bağlantı vermek için form sitelerini kullanabilirsiniz. İçeriğinizle ilgili konular da bulabilirsiniz. Daha sonra yorumlarda referans vererek backlink alabilirsiniz. Aldığınız web sitelerinin alaka düzeyine ve kalitesine dikkat edin. Google çok fazla bağlantıdan hoşlanmayacaktır.

Site dışı SEO çalışmalarınızı iki önemli şeye odaklamalısınız: optimize ettiğiniz site ve barındırdığı içerik. Geri bağlantı alırken, sıralamasını yükseltmek için içeriğin anahtar kelimelerine bağlantı verebilirsiniz. Bu anahtar kelimeye bağlantı vererek web sitenizin marka bilinirliğini ve güvenilirliğini artırmak için de bunu kullanabilirsiniz.

Sosyal medya platformları site dışı seo için önemlidir çünkü çoğu kullanıcının kullandığı sanal kanallardır. Bu platformlardan dofollow link almasanız bile Google için hala değerlidirler. Markanızı, içeriğinizi ve kitlenizi bu platformlarda paylaşın.

Google Search Console’dan aldığınız geri bağlantıları ve sizi yönlendiren web sitelerini kontrol edin. Rakipleriniz anti seo teknikleri kullanıyorsa ve işletmenizle alakalı olmayan veya Google için düşük değere sahip geri bağlantılar alıyorsa, sıralamanızı düşürebilir. Google Search Console, düşük dr’ye sahip bağlantıları kaldırarak site dışı seoyu korumanıza olanak tanır.

Site içi SEO çalışması yapmak önemlidir. Sadece web sitenize bağlantılar olması yeterli değildir. İçeriğiniz kullanıcılarla alakalı olmalı ve paylaşmaya değer bulmalıdırlar.

Site dışı SEO teknikleri nelerdir?

Dış seo (off-page seo) için stratejinizi belirlemelisiniz. Site dışı seo teknikleri bu stratejide size yardımcı olacaktır. Dış seo yöntemlerini doğru kullanırsanız ve zaman içinde doğru sitelerden backlink alırsanız Google arama sıralamalarında üst sıralara çıkabilirsiniz.

1. Site Dışı SEO için Sosyal Medya

Birçok web sitesi sahibi site dışı SEO’nun önemini fark edemiyor. Küçük ve büyük işletmeler artık sosyal medya platformlarında bulunabiliyor ve içerikleri burada sunuluyor. Bu da kullanıcıların hedef kitlelerine ulaşmalarını sağlıyor. Nofollow ya da dofollow backlink olup olmadığına bakılmaksızın tüm sosyal platformlarda yüksek bir dr’a sahip olmalı ve aktif olmalısınız. Sitenizin linkini içeriklerinizle birlikte paylaşarak bu platformlardan kullanıcı getirebilir ve yeni kullanıcılar kazanabilirsiniz.

2. Site dışı SEO için Hastagh çalışması

Sosyal medyada ve web sitelerinde hashtag kullanımı markalar için önemlidir. Instagram ve Twitter gibi platformlarda paylaşımlarınızı marka adınızla ya da markanızla ilgili anahtar kelimelerle paylaşmak için “#” kullanabilirsiniz. Instagram, Twitter ve Tumblr gibi platformlarda hashtag’leri takip etme özelliği, içeriği kullanıcıların önüne koyar. Bu yöntem kullanıcıların ana sayfalarına inmelerini sağlayacaktır.

3. Site Dışı SEO için Video Çalışması

Youtube dünyanın en büyük video arama motorudur. Bunu çoğu zaman unutuyoruz. Kitlenizi sizinle ilgili içeriklere yönlendirerek metin içinde metin referanslamak yerine video platformlarında backlink alarak site dışı SEO çalışması gerçekleştirebilirsiniz.

4. Makale Paylaşım Çalışması: Site Dışı SEO

Makalenizin 250 ila 350 kelimesini ücretsiz veya ücretli sitelerde paylaşarak, anahtar kelimelerle bağlantı kurarak sitenize referans oluşturabilirsiniz.

5. Site Dışı SEO için Arama Motorları Kaydı

Google en popüler arama motorudur, ancak başkaları da vardır. Site dışı seo yaparken Bing, Yandex, Yahoo gibi arama motoruna kayıt olmak önemlidir. Bu dış seo, arama motorlarından trafik almanızı sağlayacaktır.

Site dışı SEO’nun faydaları nelerdir?

Sitenizin Google arama dizininde üst sıralarda yer almasını istiyorsanız site dışı seo kullanmanız gerekecektir. Site dışı SEO faydaları aşağıda sıralanmıştır.

 1. Bu araç, Google’ın arama dizininde üst sıralarda yer almanızı sağlar
 2. Referanslar marka bilinirliğinizi ve güvenilirliğinizi artırabilir.
 3. Kullanıcıların web sitenizde gezinmesine yardımcı olmak ve daha fazla ziyaretçi çekmek için içeriğinizdeki bağlantıları kullanabilirsiniz.
 4. Sosyal medya platformları dış SEO için önemli bir kanaldır çünkü marka bilinirliğinizi artırmak ve hedef kitlenizin sizi bulmasını sağlamak için kullanabilirsiniz. İçeriğinizi ücretsiz platformlarda da yayınlayabilirsiniz.
 5. Yönlendirme bağlantıları sitenizin Google’ın gözünde daha fazla önem kazanmasına yardımcı olabilir. Herkes tarafından tavsiye edilen bir site google için zararlı olmayacaktır. Bağlantıların ücretli olmadığından emin olun.
 6. Google’ın dikkatini çekmeyen backlinkler kullanırsanız site dışı SEO çalışmalarınızın sonuçlarını zaman içinde görebilirsiniz.

Site dışı SEO kriterleri nelerdir?

Site dışı SEO çalışması yapmak basit bir link değişimi gibi görünebilir. Ancak bu hatayı yaparsak google’daki sıralamalarımızı kaybedebiliriz.

 1. Bağlantı verdiğiniz kelimelerin uyumlu olduğundan emin olun. Bağlantı içeriği açıyorsa, kullanıcının içeriğe güvenme olasılığı daha yüksek olacaktır.
 2. İçeriğinizi sosyal medya üzerinden paylaşmaya devam edin.
 3. Edugov uzantısı, daha fazla backlink almanıza yardımcı olacağından bağlantı verilecek siteler için iyi bir seçimdir.
 4. Düşük puanlı web sitelerinin sıralamanızı etkilemesine izin vermeyin.
 5. Bu sitelerde blog yazmaya özen gösterin ve bunu doğru yaptığınızdan emin olun. Ayrıca, google’a spam yapmamaya dikkat edin.
 6. Backlink aldığınız sitelerdeki anahtar kelimelere değil, doğrudan kendi sitenize link vermeniz önemlidir. Eğer kullandığınız anahtar kelime ile verdiğiniz link uyumlu ise Google linkinizi spam olarak değerlendirmeyecektir.
 7. Google bu programları ve araçları cezalandırmaktadır.
 8. Sitenize büyük miktarlarda trafik çekebilirsiniz.
 9. Web sitenizin güvenilirliği artacaktır.
 10. Eski ve yeni ziyaretçileri geri getirerek web sitenizi geri dönüştürebilirsiniz.

Zararlı Bağlantılardan Nasıl Kurtulunur?

Aldığınız ve yönlendirdiğiniz tüm geri bağlantıları tanımlamanız gerekir, böylece alakalı olup olmadıklarına karar verebilirsiniz. Aşağıdaki listede, site dışı SEO çalışmalarında zararlı bağlantıları tespit etmenize yardımcı olacak araçlar bulacaksınız. Dış seo’da sıralamanızı iyileştirmek için zararlı backlinkleri kaldırın.

Site Dışı Seo Çalışması için Backlink Listesi

Doğru backlinker’ı bulmak site dışı SEO çalışmalarının en önemli parçasıdır. Onlarda bir hesap açın veya web sitenize yönlendirecek bir yönlendirme bağlantısı oluşturun. aşağıdaki listede yer alan sosyal medya formları vb. İlgili olduğunu düşündüğünüz ve backlink alabileceğiniz siteleri seçebilirsiniz.

Sosyal Medya Platformları Dış SEO

 1. Tumblr
 2. Pinterest hakkında daha fazla bilgiye buraya tıklayarak da ulaşabilirsiniz.
 3. Facebook
 4. Twitter
 5. Merkez
 6. Reddit
 7. Linkedin
 8. Google Plus
 9. YouTube
 10. Dailymotion

En iyi harici SEO sözlük siteleri

 1. İnci Sözlük
 2. Ekşi Sözlük
 3. ITU Sözlüğü
 4. Uludağ Sözlük

Dış SEO için Haber Siteleri

 1. Akşam Gazetesi
 2. Sabah Gazetesi
 3. Hürriyet Gazetesi
 4. Milliyet Gazetesi
 5. Habertürk